7 běžných příčin a prevence brzdového třmenu

Autor: Laura McKinney
Datum Vytvoření: 5 Duben 2021
Datum Aktualizace: 15 Smět 2024
Anonim
How to Diagnose and Repair a Sticking Brake Caliper
Video: How to Diagnose and Repair a Sticking Brake Caliper

Obsah

Brzdění je něco, co asi každý majitel automobilu zažije alespoň jednou v životě.

Brzdy automobilů se mohou zdát jako jednoduchá věc, ale ve skutečnosti je to často docela složitý systém, který vyžaduje hodně údržby.

V tomto článku probereme příčiny lepivých brzdových třmenů a jak jim můžete zabránit.

7 příčin lepivého brzdového třmenu

  1. Rezavé písty třmenu a pístní bota
  2. Rezavé a zaseknuté brzdové destičky
  3. Špinavý vodicí čep třmenu
  4. Ocelová lana parkovací brzdy
  5. Poškozená brzdová hadice
  6. Znečištěná nebo stará brzdová kapalina

Zde je podrobnější seznam 7 nejčastějších příčin lepivého brzdového třmenu.

Rezavé třmeny a pístní botka

Písty třmenu jsou podstatnou součástí brzdového systému. Zatlačují brzdové destičky proti brzdovému kotouči, aby auto snížilo rychlost.


Písty brzdového třmenu mají kolem sebe gumovou manžetu, která brání vnikání prachu a jiných částic do brzdového systému.

Je zcela běžné, že se tato bota poškodí a do pístu se dostane voda a další prach. To způsobí, že píst začne rezivět, a nakonec se zastaví úplně v pohybu - což způsobí, že se brzdové destičky zaseknou o brzdový kotouč.

Zkontrolujte, zda nejsou kolem třmenu poškozená poškození, a zkuste jej trochu nadzvednout, abyste zjistili, zda není vidět rez.

Pokud je rezavý, můžete vytlačit píst a trochu ho vyčistit - ale nezapomeňte vyměnit kufr, což může být bez vědomí obtížné.

Výměna celého třmenu často není nijak zvlášť drahá a ve skutečnosti ji doporučuji místo renovace.

Rusty & Stuck Brzdové destičky

Druhou nejčastější příčinou lepivého brzdového třmenu jsou ve skutečnosti rezavé brzdové destičky. Brzdové destičky mají svá vodítka, která by měla být namazána, aby brzdové destičky snadno klouzaly po držáku třmenu brzdy dopředu a dozadu.


Když se na těchto sklíčkách konzoly shromáždí prach a rez, brzdové destičky se zaseknou v držáku brzdových destiček a zatlačí na brzdový kotouč.

Chcete-li to vyřešit, musíte odstranit brzdové destičky a vyčistit držák brzdových destiček pilníkem nebo brusným papírem a namazat měděnou pastou nebo podobným způsobem.

Špinavý vodicí čep třmenu

Vodicí čepy brzdového třmenu jsou umístěny na držáku brzdového třmenu a pomáhají třmenu klouzat dopředu a dozadu při brzdění.

Obvykle se tyto vodicí kolíky zaseknou rzí, což zabrání správnému fungování brzdového třmenu, a tím způsobí uvíznutí brzd.

Tyto vodicí kolíky mají kolem sebe gumové holínky, které je chrání před vodou a prachem. Zkontrolujte gumové manžety a vodicí čepy znovu vyjměte, vyčistěte a namažte.


Mohou být bolestí, kterou je třeba odstranit, když jsou na chvíli zaseknutí - takže při pokusu o jejich odstranění je nutností je pochodeň zahřát.

Ocelové kabely parkovací brzdy

Pokud váš problém s trčícím třmenem pochází ze zadní části vozidla, existuje velká šance na problém s parkovací brzdou.

Mnoho moderních automobilů nemá ruční brzdu uvnitř brzdového kotouče, ale na brzdovém třmenu. Voda a další prach se mohou dostat do drátů ruční brzdy a způsobit jejich korozi.

To způsobí, že se brzdové třmeny při uvolnění ruční brzdy správně neuvolní.

Chcete-li to napravit, můžete zkusit namazat lanko ruční brzdy a rameno na třmenu a stokrát jej posunout dozadu a dopředu, abyste zjistili, zda se to zlepší. V nejhorším případě musíte vyměnit lanka parkovací brzdy nebo třmen.

Poškozená brzdová hadice

Brzdová hadice umožňuje průtok brzdové kapaliny do brzdového systému a zpět do hlavního válce. Pokud však dojde k malému prasknutí brzdové hadice, bude brzdová kapalina proudit k brzdovým pístům, ale ne zpět.

To způsobí, že se třmeny nalepí. To není příliš častý problém, ale na některých automobilech jsem si toho všiml. Pokud jste vyzkoušeli všechno ostatní a problém stále trvá, zkuste vyměnit brzdovou hadici.

Znečištěná nebo stará brzdová kapalina

Špinavá nebo stará brzdová kapalina je ve skutečnosti hlavní příčinou mnoha problémů s brzdami. Brzdová kapalina čerpá vodu ze vzduchu, a proto by měla být vyměňována každé 1 nebo 2 roky.

Pokud jej nevyměňujete, bude obsahovat hodně vody, díky níž budou vaše brzdy zevnitř rezavé.

Jak se vyhnout nalepení brzdového třmenu

Většina z těchto problémů se nemusí vyskytovat tak často, pokud se pravidelně staráte o brzdy. Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se těmto problémům v budoucnu vyhnuli. Zde jsou ty nejběžnější:

1. Výměna brzdové kapaliny každé 1-3 roky - zabrání korozi brzdového systému zevnitř.

2. Brzdové destičky, vodicí čepy a písty čistěte každé 2-3 roky - nebo to alespoň řádně proveďte při výměně brzdových destiček nebo brzdových kotoučů.

3. Při vysokých rychlostech občas prudce zabrzděte - někteří si mohou myslet, že nikdy nepoužívat brzdy na svém autě je dobrá věc, ale je to naopak. Pokud brzdy nikdy příliš nepoužíváte, po nějaké době se zaseknou.

Mnoho lidí jezdí na krátké vzdálenosti a nikdy nepoužívají brzdy správně. Brzdy musíte několikrát za rok tvrdě používat při vysoké rychlosti, abyste zabránili jejich úplnému zaseknutí.

4. Použijte parkovací brzdu, i když máte automatickou převodovku - Dalším běžným problémem je, že nikdy nepoužíváte parkovací brzdu, pokud máte automatickou převodovku. To způsobí, že se lanka parkovací brzdy nebo držák jednou zaseknou, když je použijete.